HEMŞEHRİ ŞENLİKLERİNE GÖRKEMLİ BAŞLANGIÇ

Gemlik Belediyesi'nin organize ettiği Geleneksel Hemşeri Dernekleri Şöleni başladı. 3 Haziran Akşamı Dere boyu Taş Köprü mevkiinde Mehteran Takımı ile birlikte düzenlenen Kardeşlik, Dostluk, Barış ve Dayanışma yürüyüşü ile başlayan 5. Geleneksel Hemşeri Şenlikleri, 7 Haziran akşamı sona erecek. Sosyal Yaşam Merkezi Parkında 5 gün 5 gece devam edecek olan Hemşeri Şenlikleri görkemli bir törenle start aldı.

Ak Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın, Gemlik Kaymakamı Cahit Işık, Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz'ın yanı sıra protokol üyeleri, sivil toplum örgütü yöneticileri, siyasi parti temsilcileri, belediye ve il genel meclisi üyelerinin yanı sıra çok sayıda davetlinin de katıldığı şölenler, Gemlikliler tarafından bir kez daha büyük ilgi gördü. Sosyal Yaşam Merkezi Parkında açılan stantlarda yöresel dernekler hem geleneksel kıyafetleri ile vatandaşlara hizmet verirken, hem de yöresel yemeklerini sergileyerek, damak zevklerine hitap ettiler. Festival coşkusunda geçen açılışta, şenlik yürüyüşünü, mehteran takımı, havai fişek gösterileri ve çeşitli organizasyonlar renklendirdi. Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, "Kolbastı" oynayan çocuklara oyuncak dağıtırken, festivalin ilk gecesinde Kars Ardahan ve Iğdırlılar, Girit ve Rumeli Türkleri, Şanlı Urfalılar ve Muşlular ve Hınıslılar Dernekleri sahne aldı.

Halayların, Horonların, Çiftetellinin, Sıra Gecesinin, Zılgıtların, Zeybek ve Kemençenin iç içe büyük bir coşkuyla festivale ortak olduğu organizasyonda, yöresel tatlarda her türlü damak zevkine hitap etti. Festivalin açış konuşmasını yapan Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, "Farklılığımız Zenginliğimizdir" diye başladığı konuşmasında, yöresel derneklere seslenerek, "Gemlik sizinle daha özel, daha güzel. Gemlik sizlerle birlikte daha yaşanabilir bir kent" dedi. Bu yıl 5.si organize edilen şenliklerin her geçen yıl eksiklerin de giderilmesiyle daha dikkat çekici, daha güzel olduğunu vurgulayan Refik Yılmaz, "Horon da, Zılgıtta, Zeybek de, Halay da bizim. Bunların hepsi bizim ortak kültürümüzdür. Birileri Türkiye'nin kalkınmasını istemiyorsa da, kardeşliğimize halel getirmek istiyorsa da biz bu oyunlara gelmeyeceğiz. Gemlik'ten yükselen bu coşku, bu kardeşlik, bu dostluk, bu birlik ve beraberlik bu tür oyunları tezgâhlayanlara en güzel yanıt olmaktadır. Birbirimizi daha çok seveceğiz, birbirimizle olan kardeşlik ve beraberlikleri daha çok pekiştireceğiz" diye konuştu. Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, ilçeye yönelik önemli hizmet ve yatırımlara da vurgu yaparak, "Her yeni doğan gün Gemlik'in daha da güzelleşmesi, daha da gelişmesi demek. Bu yatırım ve hizmetler sizlerle birlikte, Gemlik için yapılmaktadır. " dedi.

Ak Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın'da konuşmasında yeni anayasa çalışmalarına değinerek, "Yeni anayasa çalışmalarının temeline vatandaşları ve Sivil Toplum Örgütlerini koyduk. Sivil, özgür anayasa da STÖ'ler ve sizler merkezde olacaktır" dedi. Gemlik'te organize edilen Hemşeri Şenliklerinde de kültürümüzün zenginliğinin görüldüğünü vurguladı. Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz'ın yanı sıra Hemşeri Dernekleri Yöneticilerine de teşekkür eden İsmail Aydın, organizasyonun tüm ülkeye ve dünyaya, dostluk, kardeşlik, birlik ve beraberlik adına önemli mesajlar verdiğini bildirdi.

Gemlik Kaymakamı Cahit Işık'da, "Gemlik için beşinci, benim için ilk olan bu organizasyonun bir benzerini başka yerde görmedim. Gemlik'te yaşayan 20 tane ilin derneklerinin bir araya gelerek yaptığı bu etkinlik Birlik ve beraberliğin en güzel örneğini oluşturmaktadır." diyerek başladığı konuşmasında, organizasyonda emeği ve katkısı olanlara teşekkür etti.