MUTLU AİLE, MUTLU GELECEK SERTİFİKA TÖRENİ

Gemlik Halk Eğitim Merkezinin, Bursa Valiliği Kadın Statü birimi ve Kaymakamlığın desteği ile yürüttüğü 'Mutlu Aile Mutlu Gelecek Eğitimleri' ve 'Toplum Danışmanlığı' sertifika töreni, Gemlik Halk Eğitim Merkezinde yapıldı. Törene Bursa Vali Yardımcısı Mustafa Güney, Gemlik Kaymakamı Cahit Işık, Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ercümen, Gemlik Muammer ağım Devlet Hastanesi Başhekimi Metin Eski, Halk Eğitim Müdiresi Rüveyde Kılıçlar ve sertifikasını alacak kursiyerler katıldı.

Ana Okulu öğrencilerinin gösterileri ile başlayan programda açılış konuşmasını Gemlik HEM Müdiresi Rüveyde Kılıçlarlar yaptı. Aile deyince önce akla çocuğun geldiğini hatırlatan Kılıçlar, bundan yola çıkarak açılışı çocukların gösterileri ile yaptığını belirterek ''toplumun en önemli dinamiği olan aile ile alakalı konularla ilgilenmek, gönüllü sorumluluğumuzdur. Bundan yola çıkarak 35 kişilik toplum gönüllüsü, 58 kişilik de mutlu aile projesinde eğitim verdik. Mutlu aile projemizde sertifikalarını vereceğiz, toplum gönüllülerinin eğitimleri ise devam edecek'' diyerek tüm emeği geçen gönüllü kişi ve kuruluşlara teşekkür etti.

Gemlik Kaymakamı Cahit Işık ise 'Yuvayı yapan dişi kuştur'' sözüne atıfta bulunarak, salondan bulunanların çoğunun bayan olmasına dikkat çekti. Kaymakam Işık sözlerinin devamında ''Gemlik'te sivil toplum anlamında çok ciddi bir örgütlenme var. Bunlar da bizleri memnun ediyor, bu tip faaliyetlere katkı alabiliyoruz. Pek çok insan her şeyi bildiğini sanıyor, fakat böyle eğitimlerde anlaşılıyor ki, işin özü daha farklı. Buraya gelen zaten bu işi sahiplenen insanlardır. Amacımız daha fazla insanımızı bu seminerlere teşvik etmek olmalı, belge alanları tebrik, katkısı olanlara teşekkür ediyorum.' şeklide konuştu.

Bursa Vali Yardımcısı Mustafa Güney Sosyal işlerin zorluğuna dikkat çekerek ''Sosyal işlerde pek çok dert dinlemek zorunda kalırsınız, zorlandığınız yerler olur. Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz'ın sosyal işlere verdiği önemi biliyoruz, bu açıdan Gemlik şanlı bir ilçe.

Aile kavramı son dönemde ne yazık ki zedelendi. 2001 de 120bin civarında olan boşanma oranı, 2012 yılında 123bin i geçti. Evlilikte %1'lik artış olurken, boşanmalarda %2,8'lik artış durumun kötü olduğunun en net göstergesidir. Boşanma savalarında birince mazeret ise 'Sorumsuz ve ilgisiz davranma' olarak kayıtlara geçmiştir. İşte bu tarz projeler bunun önüne geçmek içindir'' dedi.

Konuşmalar sonrasında kursu başarı ile bitiren kursiyerlere protokol tarafından sertifikaları takdim edildi.